Jan Stokłosa

Kompozytor, aranżer, dyrygent, multiinstrumentalista, założyciel Stokłosa Collective Orchestra.

Laureat dwóch Fryderyków: Album Roku „Muzyka korzeni/blues” (2022) za płytę „Pieśni współczesne” Miuosha i Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. (orkiestracje, opracowanie chórów, dyrygowanie) oraz Album Roku „Metal” (2019) za płytę „I love you at your darkest” grupy Behemoth (orkiestracje, dyrygowanie). W latach 2017-2021 kierownik muzyczny sceny musicalowej warszawskiego teatru Rampa i jej największych projektów: Rapsodia z demonem, Broadway Exclusive, Kobiety na skraju załamania nerwowego, Twist and Shout, Jesus Christ Superstar.

Współtwórca muzyki do trzech przedstawień zamówionych przez Teatr Wielki Operę Narodową: Impresje (2013), Rozterki Miłosne wg Krakowiaków i Górali (spektakl z okazji 250-lecia Teatru Narodowego (2015), Sen nocy letniej (2017). Aranżer i dyrygent projektu „I love Moniuszko” (2019). Współkompozytor i aranżer muzyki do przedstawień dla dzieci, m.in. Pożarcia królewny Bluetki, Zobacz Zoo do wierszy J. Brzechwy.

Kompozytor utworów świątecznych charytatywnego koncertu „Święta w prezencie” wykonywanego rokrocznie w różnych ośrodkach kultury – UMFC w Warszawie, Studio Koncertowe S1, Filharmonia Narodowa. Blisko związany z Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie dla którego m.in tworzył aranżacje koncertów galowych Scoring4Wajda (2015 – aranżer wybranych utworów), The Glamorous Show (2019 – kierownictwo muzyczne, aranżacje), Galę Muzyki Filmowej (2021 – aranżacje wybranych utworów), Scoring4Skolimowski (2022 – aranżer suity orkiestrowej z muzyką Jerzego Skolimowskiego, dyrygent koncertu).

W latach 2017-2019 kierownik muzyczny, aranżer i dyrygent serii telewizyjnych koncertów, a także ogólnopolskiej trasy koncertowej Gintrowski – A jednak coś po nas zostanie.

Współpracował z Operą i Filharmonią Podlaską, dla której zrealizował jako kierownik muzyczny i dyrygent inscenizację musicalu Jesus Christ Superstar (2020-2022), a także bajkę muzyczną Kot w butach jako aranżer (2016). Zrealizował wiele produkcji telewizyjnych w charakterze kierownika muzycznego, aranżera i wielokrotnie dyrygenta m.in galę Nagród Ministra Kultury (2019), (NIE)Zakazane piosenki (2018-2022) dla Muzeum Powstania Warszawskiego, „W dziewiętnastym roczku” przygotowanym z okazji 100-lecia Powstania Śląskiego (2019), Koncerty kolędowe w katedrze Pelplińskie (aranżacje od 2016 roku), Bitwa tenorów na róże (2020-2022), Gala Feniks (2020), Wielkie Kolędowanie z Polsatem (2022), Gala Nagród Ministra Kultury (2022).

W czerwcu 2017 roku na zamówienie Ferrero Roche i Sinfonia Viva zaaranżował dla Beaty Kozidrak największe hity zespołu Bajm w wersjach na orkiestrę symfoniczną. W 2018 roku skomponował muzykę do wierszy Kazimiery Iłłakowiczównej, której efektem była EPka Natalii – „Bunt Młodości”.

W roku 2020 zaaranżował i wyprodukował płytę „There is a star” z piosenkami Sophii Loren w interpretacji artystki.

W grudniu 2018 roku był kierownikiem muzycznym entuzjastycznie przyjętego koncertu „Best of Broadway” w warszawskim Teatrze Polskim. Specjalnym gościem wydarzenia był światowej sławy aktor musicalowy Ramin Karimloo.

Kompozytor muzyki w słuchowisku „Niepokonani 1920” – PR 2 Polskiego Radia (2020).

Wielokrotnie współpracował z Andrzejem Smolikem jako orkiestrator i instrumentalista projektów Miuosh/Smolik/NOSPR (seria koncertów i fonogram), Obywatel GC 2.0, Historie (dla Muzeum Powstania Warszawskiego), Nina (film), Koncert na 120 urodziny Sopotu, także w roli dyrygenta.

Orkiestrator i dyrygent uznanego projektu Miuosh x Śląsk – Pieśni współczesne (2021), który uzyskał status platynowej płyty.

Stworzył aranżacje orkiestry na jubileuszową trasę koncertową 25-lecia Justyny Steczkowskiej odbywającą się na przełomie roku 2021/2022.

Współprodukował nową ścieżkę dźwiękową musicalu „Metro”, której premiera odbyła się na jubileuszowym spektaklu w katowickim Spodku w roku 2021.

W 2021 skomponował hymn międzynarodowych zawodów World Athletics Relays odbywających się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Był kierownikiem muzycznym 28th IHF Men’s World Championship Draw Gala na której zadyrygował Orkiestrą NOSPR w Katowicach, która wykonała jego aranżacje popularnych utworów. Transmisja TV obejmowała ponad 120 krajów na całym świecie.

W marcu 2022 roku wraz z zespołem IRA i swoją Stokłosa Collective Orchestra zainicjował akcję pomocową Music of Freedom. W ekspresowym tempie powstała nowa aranżacja utworu „Obejmij mnie”, zrealizowana w porozumieniu z ukraińskim zespołem Okean Elzy. W akcji wzięło udział blisko 100 osób, które pracowały pro bono. W kilka dni od premiery teledysk przygotowany przez kolektyw Bosko obejrzało kilka milionów osób. Całość dochodu z akcji przekazywana jest na cele charytatywne związane z pomocą Ukrainie.

W ramach zamówień kompozytorskich skomponował „Wariacje Ludowe” – koncert na orkiestrę smyczkową, instrumenty etniczne i głosy. Utwór zamówiony przez Orkiestrę Stołecznego Miasta Krakowa „Sinfonietta Cracovia” został prawykonany w ramach festiwalu „Etno Rozstaje” w październiku 2022 roku. Zespół zagrał pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak, solistami byli Sebastian Karpiel-Bułecka (głos / skrzypce / fujara / koza), Bożena Bujnicka (sopran) i Helena Matuszewska (suka biłgorajska / chordofon płocki).

W 2022 roku skomponował na zamówienie Narodowego Centrum Kultury „Trzy Utwory Romantyczne” na bazie Ballad i Romansów Adama Mickiewicza. Trzyczęściowa kompozycja przewidziana pod balet (Pierwiosnek, Świtezianka, Pan Twardowski) wykonywana jest przez 12 solistów instrumentalistów.

Był producentem muzycznym płyty „Jednego Serca – (Kon)teksty Polskiego Romantyzmu” z utworami do tekstów polskich wieszczy. Album stworzony na zamówienie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest podsumowanie roku romantyzmu. Na krążku obok znanych utworów Niemena, Grechuty, Moniuszki, pojawiły się także nowe kompozycje napisane przez Jana Stokłosę do tekstów Asnyk, Norwida, Krasińskiego. Wśród wykonawców usłyszymy Kasię Moś, Mateusza Ziółko, Olgę Szomańską, Janusza Radka, Łukasza Drapałę czy Rafała Bartmińskiego (2022).

Stworzył muzykę do filmu „Rotmistrz Pilecki” w reżyserii Miłosz Kozioła (2022).

Od 2021 roku prowadzi autorskie warsztaty z kompozycji i aranżacji „WarsztatON” odbywające się cyklicznie w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Pracował z najważniejszymi zespołami orkiestrowymi w Polsce – NOSPR, NFM, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orkiestra Opery Narodowej, Filharmonia Bałtycka i wiele innych.

Wiolonczelista kwartetu smyczkowego „Fair Play Quartet“ specjalizującego się w wykonywaniu muzyki pop na instrumentach smyczkowych. Były muzyk Sinfonii Iuventus i orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Jako muzyk sesyjny obecny na ponad 60 fonogramach. Współpracował z większością gwiazd muzyki polskiej. Wielokrotnie występował na największych festiwalach muzycznych w Polsce m.in. Open’er Festival, Męskie Granie, Off Festival, Orange Warsaw Festiwal, FMF, Transatlantyk, Opole, Sopot.

Kliknij zdjęcie by pobrać je w wysokiej rozdzielczości

Facebook Posts

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
22 hours ago
Jan Stokłosa

Przyszła wiosna a z nią nominacje do Fryderyków!
-
1/ Projekt artystyczny roku! (chociaż my mówimy ,że raz na milion lat się taki zdarza 😉
2/ Nagranie koncertowe - nasz live jest pierwszym w Polsce nagraniem koncertowym w technologii ATMOS i jednym z pierwszych na świeci - jesteśmy z niego bardzo dumni!
Mix i master wykonał Łukasz Mucha!
-
Gratuluje dla wszystkich osób zaangażowanych w ten projekt. Czekamy na więcej 🙃
-
#pieśniwspółczesne
Miuosh x Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" and Friends.
... See MoreSee Less

Przyszła wiosna a z nią nominacje do Fryderyków!
-
1/ Projekt artystyczny roku! (chociaż my mówimy ,że raz na milion lat się taki zdarza 😉 
2/ Nagranie koncertowe - nasz live jest pierwszym w Polsce nagraniem koncertowym w technologii ATMOS i jednym z pierwszych na świeci - jesteśmy z niego bardzo dumni!
Mix i master wykonał Łukasz Mucha!
-
Gratuluje dla wszystkich osób zaangażowanych w ten projekt. Czekamy na więcej 🙃
-
#pieśniwspółczesne
Miuosh x Zespół Pieśni i Tańca Śląsk and Friends.Image attachment

Comment on Facebook

Mały update. Płyta zespołu Behemoth, na którą skomponowałem partie orkiestrowe i zadyrygowalem Stokłosa Collective Orchestra także z nominacją w kategorii Album roku Heavy Metal.

Myślę, że MACIE już od dawna najpiękniejszą nagrodę w postaci rozkochanych i zasłuchanych w tym materiale Ludzi. Zjawiskowa praca! Gratuluję wszystkim.

Super! Wielkie gratulacje!! Trzymam kciuki!

Gratulacje 🎊

Glosowałam ba was. Hratulacje

Gratulacje!!

Gratulacje!

Gratuluję

Yeah! 🔥 trzymam kciuki!

Jan Stokłosa no to pełen sukces 👏

👏👏👏

Gratulacje👏🏻Trzymam kciuki i życzę powodzenia🍀💚

✊️💙

View more comments

2 days ago
Jan Stokłosa

Wiosenny „Pierwiosnek” 🌱 ... See MoreSee Less

Pierwiosnek | Stoklosa Collective Orchestra

Comment on Facebook

Przepięknie!!!!!

Brawo Kompozytor i Wykonawcy - Artyści

Jakie to piękne💚

Ależ to piękne 🌸Szkoda, że tak mało widać…

Gdy przez większość utworu nie widać solistki suczystki, a jednak wiadomo że to Helena Matuszewska 🤩

Ślicznie, klimat przemiły

Wow...ależ ładne.. wręcz cudowne 👌💙

View more comments

3 days ago
Jan Stokłosa

Pieśni współczesne trwają. Za nami intensywny weekend i 5 wyprzedanych śląskich koncertów -
1 w @cavatina_hall
+ 4 w @nospr
-
To projekt pełen emocji, nie tylko koncertowych. Poza sceną spotykają się niezwykle życzliwi i dobrzy ludzie, którzy tak normalnie, zwyczajnie lubią spędzać ze sobą czas! 😉
-
Next stop - Szczecin.
-
@miuosh
@zespolslaskofficial

@natalik
@bela.komoszynska
@tomasz_organek_official
@marcin_wyrostek_official
@jakub.jozef.orlinski
@aigorek
@natalia_szroeder
@musialowskimaciej
@julia_pietrucha
@kayah_official
@sienkiewiczjacek
@roberto_zayco
@dobrytomasz
@bosafunky
@galabassist
@booryz
@pan_filek
@malymagicznygrubytroll
@target_sound
@szczypinsky
@grzegorz_sobieraj
@szwedowsky
@micpaw
-
Fot. @micpaw @irekdorozanski

#piesniwspolczesne #koncerty #znajomizpracy #fajniludzie #ontour #nospr #conductor #ekipa #raznamilionlat
... See MoreSee Less

Pieśni współczesne trwają. Za nami intensywny weekend i 5 wyprzedanych śląskich koncertów - 
1 w @cavatina_hall 
+ 4 w @nospr 
-
To projekt pełen emocji, nie tylko koncertowych. Poza sceną spotykają się niezwykle życzliwi i dobrzy ludzie, którzy tak normalnie, zwyczajnie lubią spędzać ze sobą czas! 😉
-
Next stop - Szczecin.
- 
@miuosh 
@zespolslaskofficial 

@natalik 
@bela.komoszynska 
@tomasz_organek_official 
@marcin_wyrostek_official 
@jakub.jozef.orlinski 
@aigorek 
@natalia_szroeder 
@musialowskimaciej 
@julia_pietrucha 
@kayah_official 
@sienkiewiczjacek 
@roberto_zayco 
@dobrytomasz 
@bosafunky 
@galabassist 
@booryz 
@pan_filek 
@malymagicznygrubytroll 
@target_sound 
@szczypinsky 
@grzegorz_sobieraj 
@szwedowsky 
@micpaw 
-
Fot. @micpaw @irekdorozanski 

#piesniwspolczesne #koncerty #znajomizpracy #fajniludzie #ontour #nospr #conductor #ekipa #raznamilionlatImage attachmentImage attachment+7Image attachment
Load more