Jan Stokłosa

Kompozytor, aranżer, dyrygent, multiinstrumentalista, założyciel Stokłosa Collective Orchestra

W latach 2017-2021 kierownik muzyczny sceny musicalowej warszawskiego teatru Rampa i jej największych projektów:
Rapsodia z demonem, Broadway Exclusive, Kobiety na skraju załamania nerwowego, Twist and Shout, Jesus Christ Superstar. 

Współtwórca muzyki do trzech przedstawień zamówionych przez Teatr Wielki Operę Narodową: „Impresje” (2013), „Rozterki Miłosne wg Krakowiaków i Górali” (spektakl z okazji 250-lecia Teatru Narodowego (2015), Sen nocy letniej (2017). Aranżer i dyrygent projektu „I love Moniuszko” (2019)

Kompozytor musicalu dla dzieci „Tylko Grzecznie” wystawianego w gdyńskim Teatrze Muzycznym. Premiera w kwietniu 2024. 

Kierownik muzyczny, główny kompozytor, aranżer i dyrygent Ceremonii Otwarcia 3rd European Olympic Games (III Igrzysk Europejskich) w Krakowie. (2023).Wydarzenie transmitowało live ponad 50 stacji telewizyjnych na świecie. 

Blisko związany z Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie dla którego m.in tworzył aranżacje koncertów galowych Scoring4Wajda (2015 – aranżer wybranych utworów), The Glamorous Show (2019 – kierownictwo muzyczne, aranżacje), Galę Muzyki Filmowej (2021 – aranżacje wybranych utworów), Scoring4Skolimowski (2022 – aranżer suity orkiestrowej z muzyką Jerzego Skolimowskiego, dyrygent koncertu), Sesja nagraniowa w ramach YTA w Lusławicach (2023)

Współpracował z Operą i Filharmonią Podlaską, dla której zrealizował jako kierownik muzyczny i dyrygent inscenizację musicalu Jesus Christ Superstar (2020-2024), a także bajkę muzyczną Kot w butach jako aranżer (2016) 

Zrealizował wiele produkcji telewizyjnych w charakterze kierownika muzycznego, aranżera i dyrygenta m.in galę Nagród Ministra Kultury (2019/2023), (NIE)Zakazane piosenki (2018-2023) dla Muzeum Powstania Warszawskiego, „W dziewiętnastym roczku” przygotowanym z okazji 100-lecia Powstania Śląskiego (2019), Koncerty kolędowe w katedrze Pelplińskie (aranżacje od 2016 roku), Bitwa tenorów na róże (2020-2022), Gala Feniks (2020), Wielkie Kolędowanie z Polsatem (2022), Festiwal 2 teatry (2022), Festiwal Cztery strony folku (2023), „Kto nas woła – 70-lecie GOPR” (2024), „Urodziny w Europie” z okazji 20-lecia obecności Polski w UE (2024). 

W latach 2017-2019 kierownik muzyczny, aranżer i dyrygent serii telewizyjnych koncertów, a także ogólnopolskiej trasy koncertowej Gintrowski – A jednak coś po nas zostanie.

Orkiestrator i dyrygent uznanego projektu Miuosh x Śląsk – Pieśni współczesne (2021), który uzyskał status podwójnej platynowej płyty a także dwie nagrody Fryderyk – w kategorii Album Roku „Muzyka korzeni/blues” (2022) i w kategorii „Projekt muzyczny roku” (2023) Wersja koncertowa projektu –  Live at Cavatina Hall, otrzymała status złotej płyty. 

Współpracował z grupą „Behemoth”, z którą zrealizował 2 płyty jako kompozytor partii orkiestry i dyrygent – „I love you at your darkest” (Fryderyk w kategorii Album Roku „Metal” 2019), „Opvs Contra Natvram” (Fryderyk w kategorii Album Roku „Metal” 2023).

W czerwcu 2017 roku na zamówienie Ferrero Roche i Sinfonia Viva zaaranżował dla Beaty Kozidrak największe hity zespołu Bajm w wersjach na orkiestrę symfoniczną. 

W 2018 roku skomponował muzykę do wierszy Kazimiery Iłłakowiczównej, której efektem była EPka Natalii – „Bunt Młodości”. W roku 2020 zaaranżował i wyprodukował płytę „There is a star” z piosenkami Sophii Loren w interpretacji artystki, które były emitowane w ponad 40 stacjach radiowych we Włoszech.

W grudniu 2018 roku był kierownikiem muzycznym entuzjastycznie przyjętego koncertu „Best of Broadway” w warszawskim Teatrze Polskim. Specjalnym gościem wydarzenia był światowej sławy aktor musicalowy Ramin Karimloo.

Kompozytor muzyki do słuchowiska „Niepokonani 1920” – PR 2 Polskiego Radia (2020) 

Wielokrotnie współpracował z Andrzejem Smolikem jako orkiestrator i instrumentalista projektów Miuosh/Smolik/NOSPR (seria koncertów i fonogram), Obywatel GC 2.0, Historie (dla Muzeum Powstania Warszawskiego), Nina (film), Koncert z okazji 120 urodzin Sopotu.

Stworzył aranżacje orkiestry na jubileuszową trasę koncertową 25-lecia Justyny Steczkowskiej odbywającą się na przełomie roku 2021/2022 

Współprodukował nową ścieżkę dźwiękową musicalu „Metro”, której premiera odbyła się na jubileuszowym spektaklu w katowickim Spodku w roku 2021. 

W 2021 skomponował hymn międzynarodowych zawodów World Athletics Relays odbywających się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. 

Był kierownikiem muzycznym 28th IHF Men’s World Championship Draw Gala na której zadyrygował Orkiestrą NOSPR w Katowicach, która wykonała jego aranżacje popularnych utworów. Transmisja TV obejmowała ponad 120 krajów na całym świecie. 

W marcu 2022 roku wraz z zespołem IRA i swoją Stokłosa Collective Orchestra zainicjował akcję pomocową Music of Freedom. W ekspresowym tempie powstała nowa aranżacja utworu „Obejmij mnie”, zrealizowana w porozumieniu z ukraińskim zespołem Okean Elzy.  W akcji wzięło udział blisko 100 osób, które pracowały pro bono. W kilka dni od premiery teledysk przygotowany przez kolektyw Bosko obejrzało kilka milionów osób. Całość dochodu z akcji przekazywana jest na cele charytatywne związane z pomocą Ukrainie.

W ramach zamówień kompozytorskich skomponował „Wariacje Ludowe” – koncert na orkiestrę smyczkową, instrumenty etniczne i głosy. Utwór zamówiony przez Orkiestrę Stołecznego Miasta Krakowa „Sinfonietta Cracovia” został prawykonany w ramach festiwalu „Etno Rozstaje” w październiku 2022 roku. Zespół zagrał pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak, solistami byli Sebastian Karpiel-Bułecka (głos / skrzypce / fujara / koza), Bożena Bujnicka (sopran) i Helena Matuszewska (suka biłgorajska / chordofon płocki) 

W 2022 roku skomponował na zamówienie Narodowego Centrum Kultury „Trzy Utwory Romantyczne” na bazie Ballad i Romansów Adama Mickiewicza. Trzyczęściowa kompozycja przewidziana pod balet (Pierwiosnek, Świtezianka, Pan Twardowski) wykonywana jest przez 12 solistów – instrumentalistów. 

Był producentem muzycznym płyty „Jednego Serca – (Kon)teksty Polskiego Romantyzmu” z utworami do tekstów polskich wieszczy. Na krążku obok znanych utworów Niemena , Grechuty, Moniuszki, pojawiły się także nowe kompozycje napisane przez Jana Stokłosę do tekstów Asnyk, Norwida, Krasińskiego. Wśród wykonawców usłyszymy Kasią Moś, Mateusza Ziółkę, Olgę Szomańską, Janusza Radka, Łukasza Drapałę czy Rafała Bartmińskiego. (2022)

Kompozytor muzyki filmowej: „Rotmistrz Pilecki”, reż. Miłosz Kozioła (2022), „Niejadek”, reż. Ewa Japola (2023)

We wrześniu 2023 był kierownikiem muzycznym koncertu „Muzyczna historia filmowej Łodzi” na który stworzył nowe aranżacje utworów komponowanych do produkcji filmowych łódzkiej wytwórni filmów fabularnych. Wśród artystów pojawili się Zbyszek Zamachowski, Janek Młynarskim, Julia Pietrucha, Natalia Grosiak i Łukasz Lach. Artystom towarzyszyła Stokłosa Collective Orchestra pod batutą aranżera.

W listopadzie 2023 roku przygotował wraz z Tribbs’em specjalny koncert „Historia Jest Teraz” w Muzeum Historii Polski w Warszawie. 

Współaranżer (wraz z Miuosh’em), orkiestrator i dyrygent koncertu „Katopolis” (2023) otwierającego rezydencje Katowic jako Miasta, Stolicę Technologiczną Europy.                  W wydarzeniu odbywającym się w Spodku wzięło udział ponad 250 artystów, w tym Stokłosa Collective Orchestra, FDG Orkiestra, i połączone 4 Chóry  śląskich uczelnie (blisko 180 osób) oraz soliści – Natalia Szroeder, Krzysztof Zalewski, Mela Koteluk, Natalia Grosiak, Piotr Rogucki, Igo, Dawid Tyszkowski. 

W 2024 zorkiestrował i współaranżował z Miuoshem koncert „To Kraków tworzy metamorfozy” z okazji 10-lecia Tauron Areny. W koncercie znalazły się utwory Kory, Wodeckiego, Grechuty i Zauchy zaaranżowane na 50-cio osobową Orkiestrę. Wśród wykonawców znaleźli się m.in Krzysiek Zalewski, Kacperczyk, Mery Spolsky, Renata Przemyk, Kuba Badach, Grubson, Igo, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Jana Stokłosy. 

W latach 2021-2023 prowadził autorskie warsztaty z kompozycji i aranżacji „WarsztatON” odbywające się cyklicznie w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. 

Współkompozytor i aranżer muzyki do przedstawień dla dzieci, m.in. Pożarcia królewny Bluetki, Zobacz Zoo do wierszy J. Brzechwy. 

Kompozytor utworów świątecznych charytatywnego koncertu „Święta w prezencie” wykonywanego rokrocznie w różnych ośrodkach kultury – UMFC w Warszawie, Studio Koncertowe S1, Filharmonia Narodowa.

Stokłosa to również kompozytor utworów muzyki klasycznej, teatralnej, musicalowej często pisanej na zamówienie znakomitych zespołów takich jak Hornet Quartet czy Kwintet Smyczkowy orkiestry Sinfonia Varsovia. 

Pracował z najważniejszymi zespołami orkiestrowymi w Polsce – NOSPR, NFM, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orkiestra Opery Narodowej, Filharmonia Bałtycka, Opera Szczecińska i wiele innych. 

Wiolonczelista kwartetu smyczkowego „Fair Play Quartet“ specjalizującego się w wykonywaniu muzyki pop na instrumentach smyczkowych. Były muzyk Sinfonii Iuventus i orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej. 

Jako muzyk sesyjny obecny na ponad 60 fonogramach.Współpracował z większością gwiazd muzyki polskiej. 

Wielokrototnie występował na największych festiwalach muzycznych w Polsce m.in. Open’er Festival, Męskie Granie, Off Festival, Orange Warsaw Festiwal, FMF, Transatlantyk, Opole, Sopot. 

Kliknij zdjęcie by pobrać je w wysokiej rozdzielczości

Facebook Posts

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
1 week ago
Jan Stokłosa

Na leniwy piątek dzisiaj powtóreczka koncertu urodzinowego z okazji 20-lecia obecności Polski w EU! 🇪🇺
-
Stokłosa Collective Orchestra & Stars!🌟
... See MoreSee Less

2 weeks ago
Jan Stokłosa

Wstańcie ludzie, wstańcie wszędzie i idźcie dzisiaj na wybory do Parlamentu Europejskiego!!! 🇪🇺🇵🇱
-
"Oda do radości"
Stokłosa Collective Orchestra x Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk"
... See MoreSee Less

ODA DO RADOŚCI
1 month ago
Jan Stokłosa

FAN ALERT!
Za godzinkę o 20:00 w TVP2
powtórka koncertu z okazji 70-lecia GOPR!
Zapraszam 🙌
-
Występują:
Stokłosa Collective Orchestra
Trebunie-Tutki & Sebastian Karpiel-Bułecka
& Maria Peszek
Kayah
O.S.T.R.
Organek
Natalia Szroeder
Kwiat Jabłoni
Mateusz Ziółko
Igor Herbut
Natalia Grosiak
Julia Pietrucha
Katarzyna Groniec
Zazula
Dawid Tyszkowski
-
PreZero Arena Gliwice
@fundacja Radan
Fundacja GOPR
... See MoreSee Less

FAN ALERT!
Za godzinkę o 20:00 w TVP2 
powtórka koncertu z okazji 70-lecia GOPR!
Zapraszam 🙌
-
Występują:
Stokłosa Collective Orchestra
Trebunie-Tutki & Sebastian Karpiel-Bułecka 
& Maria Peszek 
Kayah 
O.S.T.R. 
Organek 
Natalia Szroeder 
Kwiat Jabłoni 
Mateusz Ziółko 
Igor Herbut 
Natalia Grosiak 
Julia Pietrucha 
Katarzyna Groniec 
Zazula 
Dawid Tyszkowski 
-
PreZero Arena Gliwice
@fundacja Radan 
Fundacja GOPRImage attachmentImage attachment

1 CommentComment on Facebook

A gdzies online?

Load more